Praha památky: Tajemství, která vás uchvátí

Praha Památky

Nejnavštěvovanější památky Prahy

Praha, hlavní město České republiky, je známá svou bohatou historií a úchvatnou architekturou. Není divu, že se pyšní dlouhým seznamem památek, které každoročně lákají miliony turistů z celého světa. Mezi nejnavštěvovanější památky Prahy patří bezesporu Pražský hrad, největší hradní komplex na světě. Jeho dominantou je katedrála sv. Víta, která je skvostem gotické architektury. Dalším turistickým magnetem je Karlův most, spojující Staré Město s Malou Stranou. Most je lemován třiceti barokními sochami a nabízí nádherné výhledy na Vltavu a Pražský hrad. Neméně působivé je i Staroměstské náměstí s dominantním Týnským chrámem a Staroměstskou radnicí s orlojem. Právě zde se každou hodinu scházejí davy turistů, aby zhlédly fascinující představení apoštolů. Praha však nabízí mnohem více než jen tyto ikonické památky. Za návštěvu stojí také Židovské město, Petřínská rozhledna, Vyšehrad či Valdštejnská zahrada. Seznam památek v Praze je skutečně obsáhlý a uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele.

Pražský hrad a okolí

Pražský hrad, tyčící se majestátně nad Vltavou, je nejen dominantou Prahy, ale i symbolem české státnosti. Jeho rozlehlý komplex, zapsaný na seznamu UNESCO, ukrývá nepřeberné množství historických památek, z nichž každá vypráví svůj vlastní příběh. Srdcem Hradu je bezesporu katedrála sv. Víta, monumentální gotická stavba, v níž byli korunováni čeští králové. Nedaleko se nachází Zlatá ulička s malebnými domky, kde podle legendy sídlili alchymisté. Za návštěvu jistě stojí i Starý královský palác s Vladislavským sálem, impozantním prostorem, kde se odehrávaly významné události české historie. Okolí Hradu pak láká k procházkám malebnými uličkami Malé Strany s barokními paláci a zahradami, k prohlídce Loreta s kostelem Naroda Páně nebo k výstupu na Petřínskou rozhlednu, odkud se otevírá dechberoucí panoramata Prahy.

Srovnání památek v Praze
Památka Typ Rok založení/postavení Počet návštěvníků ročně (přibližně)
Pražský hrad Hrad 9. století 2 000 000+
Karlův most Most 1357 10 000 000+
Staroměstské náměstí s orlojem Náměstí 12. století 8 000 000+

Karlův most: Ikona města

Svou nezaměnitelnou siluetu rýsuje na pozadí Pražského hradu už od středověku. Karlův most, to není jen spojnice Starého Města a Malé Strany, ale především živoucí galerie pod širým nebem. Jeho délka 516 metrů ho řadí mezi nejdelší středověké mosty v Evropě a seznam památek v Praze by bez něj nebyl úplný. Traduje se, že základní kámen byl položen roku 1357, a to přesně v 5 hodin a 31 minut, neboť tehdejší astrologové v tomto čísle spatřovali magickou symboliku. Ať už je to pravda, nebo jen další z mnoha legend, jisté je, že stavba mostu byla dílem mistrovským. Procházka po Karlově mostě je jako cesta časem. Barokní sochy lemující obě strany mostu vyprávějí příběhy světců a patronů, zatímco pouliční umělci a prodejci suvenýrů vytváří neopakovatelnou atmosféru. Zastavte se u některé z vyhlídek a pokochejte se pohledem na Vltavu a panorama Hradčan. Karlův most je zkrátka ikonou Prahy, která si podmaní srdce každého návštěvníka.

Staroměstské náměstí s orlojem

Staroměstské náměstí je samo o sobě skanzenem architektury a místem s neopakovatelnou atmosférou. Dominantou náměstí a zároveň jednou z nejvýznamnějších památek Prahy je Staroměstský orloj. Tento středověký astronomický stroj, umístěný na jižní straně Staroměstské radnice, každoročně láká davy turistů z celého světa. Orloj se skládá ze tří hlavních částí: astronomického ciferníku, který ukazuje polohu nebeských těles, kalendářní desky s alegoriemi měsíců a „Chodu apoštolů“, mechanického představení dvanácti apoštolů, které se odehrává každou hodinu.

Kromě orloje náměstí zdobí i další významné památky, jako je Týnský chrám s jeho charakteristickými věžemi, barokní kostel sv. Mikuláše a paláce Kinských a Golz-Kinských. Na dlažbě náměstí jsou vyznačeny body, které připomínají starou Prahu a její historii. Staroměstské náměstí je právem považováno za jedno z nejkrásnějších náměstí v Evropě a je nezbytnou zastávkou na prohlídce Prahy.

Židovská čtvrť: Historie a kultura

Židovská čtvrť, dnes známá spíše jako Josefov, je nedílnou součástí historického centra Prahy a tvoří významnou kapitolu v dějinách města. Po staletí byla centrem židovského života v Praze a pyšnila se synagogami, ješivou, hřbitovem a dalšími institucemi. Ačkoliv byla čtvrť v minulosti vystavena diskriminaci a pogromům, podařilo se zachovat mnoho cenných památek, které dnes slouží jako připomínka bohaté historie a kultury. Mezi nejvýznamnější památky patří bezesporu Starý židovský hřbitov, magické místo s tisíci náhrobků, jež vypráví příběhy generací. Nedaleko se tyčí Staronová synagoga, nejstarší dochovaná synagoga ve střední Evropě, která dodnes slouží svému původnímu účelu. K dalším významným památkám patří Pinkasova synagoga, jež slouží jako památník obětem holocaustu, Klausová synagoga s expozicí o židovských zvycích a tradicích, či majestátní Španělská synagoga s bohatou maurskou výzdobou. Procházka Židovskou čtvrtí je tak fascinující cestou časem, která vám umožní nahlédnout do světa plného historie, kultury a víry.

Petřínská rozhledna a zahrady

Petřínská rozhledna, inspirovaná Eiffelovou věží, je neodmyslitelnou dominantou pražského panoramatu a jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy. Vystoupejte na její vrchol, abyste se pokochali dechberoucími výhledy na Pražský hrad, Staré Město a další památky Prahy. Petřínské sady, rozkládající se na svazích Petřína, nabízejí klidnou oázu zeleně uprostřed rušného města. Projděte se romantickými zákoutími, obdivujte rozkvetlé růžové zahrady a objevte skryté památky, jako je Hladová zeď nebo Zrcadlové bludiště. Petřínská rozhledna a zahrady jsou ideálním místem pro relaxaci, procházky a užívání si krás Prahy z jiné perspektivy.

Praha, to není jenom město, to je kronika psaná kamenem, ohněm a zlatem, kronika plná příběhů, které čekají na to, až je někdo přečte.

Anežka Svobodová

Vyšehrad: Pohled do minulosti

Vyšehrad, tyčící se nad pravým břehem Vltavy, je místem opředeným legendami a historií. Právě zde měl sídlit první český kníže Krok a jeho dcera, kněžna Libuše, odtud předpověděla slávu Prahy. Ačkoliv archeologické nálezy posouvají vznik Vyšehradu až do 10. století, jeho význam pro české dějiny je nesporný. Vyšehrad nebyl jen sídlem knížat, ale také místem korunovačních průvodů českých králů. Zdejší kostel sv. Petra a Pavla ukrývá ostatky svatých patronů země české a také významných osobností české historie, jako jsou například Karel Hynek Mácha či Bedřich Smetana. Procházka po Vyšehradě je tak nejenom krásným výletem s neopakovatelným výhledem na Prahu, ale také fascinující cestou do minulosti, kde se snoubí mýty s fakty a kde každý kámen dýchá staletými příběhy.

Tančící dům: Moderní architektura

Tančící dům, známý také jako Ginger a Fred, je ikonickou dominantou Prahy a skvělým příkladem dekonstruktivistické architektury. Nachází se na pravém břehu Vltavy a nabízí úchvatný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Budova byla navržena architektem Vladem Milunićem ve spolupráci s Frankem Gehrym a dokončena byla v roce 1996.

Tančící dům je charakteristický svými netradičními tvary a liniemi, které připomínají taneční pár. Zatímco jedna část budovy, přezdívaná "Ginger", připomíná tanečnici v rozevláté sukni, druhá část, "Fred", připomíná tanečníka v pohybu. Tančící dům je tak nejen architektonickým skvostem, ale i symbolem moderní a dynamické Prahy.

Budova slouží převážně jako kancelářský komplex, ale nachází se v ní i luxusní restaurace s panoramatickým výhledem na město a galerie. Tančící dům je oblíbeným cílem turistů z celého světa a patří mezi nejfotografovanější památky Prahy. Pro milovníky architektury a moderního umění je návštěva Tančícího domu v Praze téměř povinností.

Národní divadlo a umění

Národní divadlo, stojící hrdě na břehu Vltavy, není jen dominantou pražského panoramatu, ale i symbolem české kultury a identity. Jeho historie je úzce spjata s národním obrozením a touhou po vlastním jazyce a umění. Stavba divadla, financovaná z velké části ze sbírek široké veřejnosti, svědčí o důležitosti, jakou pro Čechy umění mělo a stále má. Národní divadlo se stalo domovem pro významné české umělce, ať už se jedná o hudební skladatele jako Bedřich Smetana a Antonín Dvořák, jejichž opery zde měly premiéru, nebo o divadelníky, kteří na jeho prknech ztvárnili nespočet nezapomenutelných rolí. Budova divadla, s její neorenesanční krásou a bohatou výzdobou od předních českých umělců, je sama o sobě uměleckým dílem a právem patří mezi nejvýznamnější památky Prahy. Návštěva Národního divadla tak není jen kulturním zážitkem, ale i cestou do minulosti a k pochopení významu umění pro český národ. Pro milovníky architektury a historie je Národní divadlo povinnou zastávkou na seznamu památek v Praze.

Procházka po Malé Straně

Malá Strana, kouzelná čtvrť Prahy rozkládající se na levém břehu Vltavy, je doslova nabitá historickými skvosty a malebnými zákoutími. Procházka touto oblastí je jako cesta časem, lemovaná honosnými paláci, tajemnými zahradami a působivými kostely.

Začít můžete na Malostranském náměstí, kterému dominuje barokní skvost - kostel sv. Mikuláše. Jeho impozantní kopule a bohatě zdobený interiér vám vyrazí dech. Pokračujte Nerudovou ulicí, která je proslulá svými malebnými domy a romantickou atmosférou. Zastavte se u domu U Dvou slunců, kde pobýval slavný dánský spisovatel Hans Christian Andersen.

Nezapomeňte navštívit ani Valdštejnskou zahradu, která je oázou klidu a zeleně uprostřed ruchu velkoměsta. Obdivovat zde můžete unikátní Salla Terrena s nástěnnými malbami, mytologickou kašnu a překrásné pávy procházející se po trávnících. Procházka po Malé Straně je nezapomenutelným zážitkem pro každého milovníka historie, architektury a krásy.

Kampa: Ostrov romantiky

Zelený klenot Prahy, tak se přezdívá malebné Kampě, ostrovu vklíněnému mezi Vltavu a Čertovku. Místo s neopakovatelnou atmosférou láká k procházkám úzkými uličkami lemovanými historickými domky s barevnými fasádami. Na Kampě se snoubí krása přírody s bohatou historií a uměním. Návštěvníci zde naleznou řadu významných památek, které patří k neodmyslitelným bodům na seznamu památek v Praze. Za zmínku stojí například mlýn Huť, jeden z nejstarších dochovaných vodních mlýnů v Praze, jehož historie sahá až do 14. století. Dnes v něm sídlí Muzeum Kampa, které se pyšní unikátní sbírkou moderního a současného umění. Kromě muzea se na Kampě nachází i několik půvabných parků a zahrad, které lákají k odpočinku a relaxaci. Za návštěvu jistě stojí park Kampa s krásným výhledem na Karlův most a Pražský hrad, nebo tajemná zahrada Werichovy vily. Kampa je zkrátka místem, které si zamilujete na první pohled a rádi se sem budete vracet.

Tipy pro objevování památek

Praha je město s bohatou historií a kulturou, což se odráží v nespočtu památek, které se zde nacházejí. Abyste si prohlídku památek užili co nejvíce, je dobré se na ni předem připravit. Vytvořte si seznam památek v Praze, které chcete navštívit, a naplánujte si trasu. Praha je rozdělena na několik historických čtvrtí, z nichž každá má své kouzlo. Prozkoumejte Malou Stranu s malebnými uličkami a zahradami, Staré Město s orlojem a Karlovým mostem, nebo se vydejte do židovské čtvrti Josefov. Při plánování trasy zohledněte otevírací doby památek a případné vstupní poplatky. Využijte MHD, abyste se mezi památkami snadno a rychle přesouvali. Praha má hustou síť tramvají, autobusů a metra, která vás doveze prakticky kamkoli. Nebojte se zeptat místních na tipy a doporučení. Pražané vám rádi poradí, kam zajít na dobré jídlo, do muzea nebo na zajímavou výstavu.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: cestování