Tajemství Staronové synagogy: Co se skrývá za zdmi nejstarší synagogy v Praze?

Staronová Synagoga

Historie Staronové synagogy

Staronová synagoga, nacházející se v pražském Josefově, je nejstarší synagogou v České republice a jednou z nejstarších dochovaných synagog v Evropě. Její počátky se datují do 13. století, konkrétně do období rané gotiky, z níž si synagoga uchovává řadu architektonických prvků, jako jsou dvojité gotické okna nebo žebrová klenba. Původně byla synagoga součástí rozsáhlého židovského ghetta, které se v Praze rozkládalo po staletí. Během své existence prošla Staronová synagoga řadou rekonstrukcí a úprav, které odrážejí dobové architektonické trendy i potřeby židovské komunity. V 17. století byla synagoga barokně upravena a v 19. století prošla novogotickou rekonstrukcí. Navzdory těmto zásahům si Staronová synagoga zachovala svůj jedinečný středověký charakter a dodnes slouží svému původnímu účelu – konají se v ní bohoslužby a náboženské obřady. Její význam však přesahuje rámec náboženský, Staronová synagoga je i významnou kulturní památkou a turistickou atrakcí, která každoročně přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa.

Architektura a interiér

Staronová synagoga, jeden z nejstarších židovských svatostánků v Evropě, uchvacuje svou gotickou architekturou. Dvojlodní prostor s žebrovou klenbou a mohutnými sloupy vytváří atmosféru tajemna a spirituality. Interiér zdobí vzácné gotické malby a bohatě zdobený svatostánek. Zvláštností je i umístění bimy, vyvýšeného místa pro čtení Tóry, uprostřed hlavní lodi.

Vlastnost Staronova synagoga Typická synagoga v Praze (přibližně)
Datum výstavby 13. století 19. - 20. století
Architektonický styl Gotika Neorenesance, secese, rondokubismus

Synagoga v praze je oproti tomu zářným příkladem secesní architektury. Bohatě zdobená fasáda s rostlinnými motivy a geometrickými vzory zaujme na první pohled. Interiér hýří barvami a ornamenty. Vitrážová okna s biblickými motivy propouštějí do prostoru synagogy magické světlo.

Význam pro židovskou komunitu

Staronová synagoga a synagoga v Praze představují pro židovskou komunitu mnohem více než jen architektonické skvosty. Jsou to živoucí symboly víry a kultury, které odolaly staletím pronásledování a útlaku. Staronová synagoga, dokončená ve 13. století, je nejstarší dochovanou synagogou v Evropě, která stále slouží svému původnímu účelu. Její zdi pamatují generace židovských rodin, které se zde scházely k modlitbám, oslavám i truchlení. Synagoga v Praze, ač mladší, je neméně významná. Její impozantní novogotická fasáda a bohatě zdobený interiér svědčí o kulturním rozkvětu pražské židovské obce v 19. století. Obě synagogy dnes slouží nejen jako místa bohoslužeb, ale i jako centra vzdělávání a setkávání. Jsou důkazem nezlomnosti židovského ducha a připomínkou bohaté historie a kultury židovské komunity v Praze.

Legendy a příběhy

Staronová synagoga v sobě ukrývá tajemství stará staletí. Traduje se, že její základní kameny pokládají andělé, kteří je přinesli z Jeruzaléma. Tyto kameny, opředené legendami, měly být součástí jeruzalémského chrámu. Dodnes se traduje, že Staronová synagoga je útočištěm pro duše zemřelých, jejichž modlitby se zde nesou k nebesům. Praha, město s bohatou židovskou historií, hostí i další skvost - synagogu v praze. Tato synagoga, ač mladší než Staronová, je neméně fascinující. Její interiér zdobí nádherné malby a vitráže, které vyprávějí příběhy z židovské historie a tradice. Jedna z legend praví, že v synagoze sídlí Golem, bájná bytost stvořená z hlíny k ochraně židovského ghetta. Ačkoliv je Golem spíše mytologickou postavou, jeho příběh dodává synagoze na tajemnosti a láká k návštěvě turisty z celého světa.

Staronová synagoga a synagoga v Praze jsou fascinujícími památkami židovské historie a kultury. Návštěva synagogy dnes nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do minulosti a prožít atmosféru těchto posvátných míst. Staronová synagoga, nejstarší dochovaná synagoga ve střední Evropě, uchvátí svou gotickou architekturou a tajemnými legendami. Uvnitř se nachází cenný interiér s dochovaným svatostánkem a gotickou svatyní. Synagoga v Praze, monumentální stavba z 19. století, reprezentuje reformní styl synagogální architektury. Její bohatě zdobený interiér a majestátní kopule z ní činí impozantní památku. Pro návštěvníky je k dispozici prohlídka s průvodcem, která přibližuje historii a význam těchto synagog. Během prohlídky se dozvíte o židovských tradicích, rituálech a o životě židovské komunity v Praze. Návštěva synagogy je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní poznat důležitou součást pražské historie a kultury.

Staronová synagoga, svědek staletí, stojící tiše v srdci židovského města, je němým důkazem bohaté historie i tragické minulosti. Její zdi by mohly vyprávět o radostech i strastech, o víře a naději, které provázely generace židů v Praze.

Anežka Svobodová

Otevírací doba a vstupné

Staronová synagoga, perla židovského Města a nejstarší dochovaná synagoga v Evropě, je přístupná návštěvníkům po celý rok s výjimkou hlavních židovských svátků. Otevřeno je od neděle do pátku, od 9:00 do 18:00 v letní sezóně a do 17:00 v zimní sezóně. Vstupenky je možné zakoupit přímo na místě v pokladně, a to jak za hotovost, tak platební kartou. Cena vstupného se liší dle typu prohlídky, základní vstupenka pro dospělého návštěvníka stojí 250 Kč.

Naproti tomu Španělská synagoga, skvost maurské architektury, má odlišnou otevírací dobu. Otevřeno je denně kromě sobot a židovských svátků, a to od 10:30 do 18:00 v letní sezóně a do 17:00 v zimě. Vstupenky do Španělské synagogy je možné zakoupit online nebo na pokladně v den návštěvy. Základní vstupné pro dospělého návštěvníka činí 300 Kč.

Obě synagogy jsou součástí Židovského muzea v Praze a je možné zakoupit si kombinovanou vstupenku, která zahrnuje vstup do všech objektů muzea. Pro návštěvníky s omezeným rozpočtem je k dispozici sleva na vstupném pro studenty, seniory a rodiny s dětmi.

Tipy pro návštěvníky

Při plánování vaší návštěvy Staronové a ostatních pražských synagog mějte na paměti pár užitečných rad. Obě synagogy jsou často vyhledávanými turistickými cíli, proto doporučujeme vstupenky zakoupit online a vyhnout se tak frontám. Prohlídka Staronové synagogy je možná pouze s průvodcem, prohlídky začínají každých 15 minut a trvají přibližně 30 minut. Během prohlídky se dozvíte fascinující historii této nejstarší synagogy v Evropě, která se datuje do 13. století. Nezapomeňte, že v sobotu (Šabat) a během židovských svátků jsou obě synagogy uzavřeny. Vstup do synagog je zakázán s nezakrytými rameny a hlavou (u mužů s pokrývkou hlavy). Vstup s většími zavazadly také není povolen.

Publikováno: 07. 01. 2025

Kategorie: cestování